y1

سرویس و تعمیر جاروبرقی

بازه قیمت عمده سفارشات:

توافقی

10 نظرات کاربران
20 متخصص تایید شده
250 سفارش موفق

راهنمای هزینه خدمات تعمیرات جاروبرقی

 

شرح خدمات واحد / قیمت (تومان)
سرویس و تعویض موتور: توافقی
تعویض فیلتر هوا: توافقی
تعویض قطعات جانبی( خرطومی، لوله، پارو …): توافقی

1. جاروبرقی مکش ندارد یا قدرت مکش جاروبرقی کم شده است

دلایل بسیاری می‌تواند این مشکل را به وجود بیاورد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پر بودن کیسه جاروبرقی
مسدود بودن لوله تلسکوپی
مسدود شدن لوله خرطومی
کیپ شدن فیلتر هوا

گیر افتادن لباس های کوچک همچون جوراب یا یک دسته مو در سر جاروبرقی یا همان برس

وجود نقص فنی در موتور جاروبرقی

برای بررسی مسدود بودن لوله تلسکوپی یا لوله خرطومی جاروبرقی می‌توانید از یک چراغ قوه استفاده کنید. اگر در طرف دیگر لوله، نور را کامل مشاهده نکنید به معنای وجود شئ خارجی درون لوله است که به کمک یک سیخ می‌توانید آن را خارج کنید.

2. جاروبرقی صدای بلند و ناهنجاری تولید می کند و لرزش زیادی دارد

اگر جاروبرقی شما قدیمی است و چند سال از عمر آن می گذرد، ممکن است سرو صدای بلند آن طبیعی باشد و صدای موتور باشد. البته یکی از محاسن جارو شارژی، تولید صدای کمتر آن است که مشابه جاروبرقی‌های جدید است.

اما اگر به یکباره صدای جاروبرقی شما زیاد شده و صدای ناهنجاری از آن شنیده می‌شود:

ممکن است به دلیل بلبرینگ باشد که خرابی آن آرمیچر و کفشک‌ها را با یکدیگر درگیر کرده و تولید صدا می‌کند.
همچنین فن جاروبرقی و پره‌های آن ممکن است شکسته باشند.
اگر شئ خارجی درون لوله‌های جاروبرقی گیر کرده باشد، موقع مکش هوا ممکن است صدای سوت مانند یا ناهنجاری تولید کند.

در صورتی که جاروبرقی لرزش زیادی دارد، این مشکل به دلیل نگه دارنده‌های پلاستیکی داخل دستگاه است که ساییده شده و از بین رفته اند. در صورتی که نگه دارنده‌های داخل موتور شل شده‌اند، می‌توان آنها را در جای خود ثابت کرد اما اگر پاره شده یا ساییده شده‌اند، باید آنها را تعویض کنید.

 

3. از جاروبرقی بوی سوختگی می آید یا دود می کند

قطعات مختلفی داخل محفظه جاروبرقی وجود دارد که می‌تواند مسبب این مشکل باشد. در همان زمان تشخیص مشکل، فورا جاروبرقی را خاموش کنید. سپس دستگاه را به دقت بررسی کنید و برای عیب یابی جاروبرقی از کابل برق آن شروع کنید.

اگر ایرادی در تسمه وجود داشته باشد یا عاملی مانع از حرکت درست آن شود و گیر کرده باشد، بوی سوختگی لاستیک بلند می‌شود.
ممکن است بلبرینگ جاروبرقی منشا بوی سوختگی باشد و فرسودگی آن حتی منجر به سوختن موتور شود.
خود موتور جاروبرقی می‌تواند نیم سوز یا کاملا سوخته باشد و این بو به آن مربوط شود. (سوختگی موتور به طور واضح دستگاه را از کار می اندازد.)

اگر فیلتر جاروبرقی نیز کثیف شده باشد نیز ممکن است از آن بوی دود و سوختگی به مشام برسد. با تعویض فیلتر جاروبرقی در زمان مناسب می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

در اکثر موارد مشکل از تسمه یا بلبرینگ است که اگر دانش فنی آن را داشته باشید، با تعویض آنها به راحتی مشکل را حل خواهید کرد. البته اگر قسمتی از جارو برقی شما مسدود شده است، این امر به موتور فشار آورده و ممکن است با بوی سوختگی همراه شود.

 

4. جاروبرقی روشن نمی شود یا کار نمی کند

دلایل روشن نشدن یا کار نکردن جاروبرقی عبارت است از:

این مشکل می‌تواند به دلیل وجود ایراد در دکمه روشن/خاموش یا کیت الکترونیکی باشد، یا به دلیل خرابی موتور یا اتصالات آن رخ داده باشد.
فیوز، پریز برق و کابل جاروبرقی را بررسی کنید تا مطمئن شوید سالن هستند و به درستی کار می‌کنند.
ممکن است ایراد از سیم جمع کن باشد که سبب روشن نشدن جاروبرقی شده است.
زغال‌های موتور را نیز چک کنید. از آنجا که مدار جاروبرقی سری بوده، اگر یکی از فنرها کار نکنند یا زغال به کلکتور نچسبد، جاروبرقی روشن نخواهد شد.
علاوه بر زغال ها که باید از نظر تمیزی، نبود چربی و لایه مزاحم برای ارتباط با کلکتورها و اندازه مناسب بررسی شوند، رله‌ها و اتصالات آنها را نیز بررسی کنید.
درنهایت سوختن موتور دلیل روشن نشدن و کار نکردن جاروبرقی است که باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

 

5. جاروبرقی حین کار خاموش می شود
گاهی اوقات پیش می آید که جاروبرقی به صورت ناگهانی در حین کار، خاموش می شود. خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می تواند به دلایل بسیار ساده رخ بدهد.

عیب یابی جاروبرقی را با بررسی مواردی از جمله پریدن فیوز برق منزل، نبود برق و یا قطع شدن آن در پریز برق و درآمدن دوشاخه برق جاروبرقی از پریز در هنگام کار شروع کنید.

اگر این موارد را بررسی کرده اید، به سراغ کابل برق دستگاه بروید. هرگونه آسیب، پارگی و شل بودن کابل که کاملا مشهود است می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود. دلیل دیگری که می‌تواند سبب خاموش شدن جاروبرقی شود، داغ شدن بیش از حد جاروبرقی است.

 

6. جاروبرقی هنگام کار زیاد داغ می شود

گرم شدن جاروبرقی حین کار تا حدودی طبیعی است اما اگر جاروبرقی بیش از حد داغ می‌شود، احتمالا نشان از وجود مشکلی در دستگاه است. داغ شدن زیاد جاروبرقی می تواند به خاطر موارد زیر باشد:

خرابی ترموستات جاروبرقی
معیوب شدن فن
نیم سوز شدن موتور دستگاه

 

7. دکمه های روشن/ خاموش یا سیم جمع کن جاروبرقی کار نمی کنند

معمولاروی جاروبرقی دو دکمه وجود دارد. یکی برای روشن/ خاموش کردن جارو و دیگری برای سیم جمع کن. اگر از این دکمه‌ها بارها استفاده شده باشد، یا در اثر ضربه ناگهانی دچار صدمه شده باشند، ممکن است گیر کرده یا از کار بیوفتند.

اگر مشکل گیر کردن دکمه باشد، به راحتی با یک ضربه آرام رفع می‌شود. اما اگر دکمه معیوب شده یا شکسته است، باید آن را تعویض کنید.

اگر زغال جاروبرقی خراب یا سوخته شود، اصطکاک میان کلکتور و دیگر قطعات موتور کاهش

8. جاروبرقی بوی بدی می دهد

بوی بد جاروبرقی معمولا مربوط به زباله‌ها و احتمالا تکه‌های مواد غذایی است که داخل کیسه جاروبرقی باقی مانده و گندیده اند و این بوی نامطبوع را تولید کرده اند.

بنابراین کیسه جاروبرقی را خالی کنید و سپس آن را بشویید. زیرا تخلیه به تنهایی سبب بوزدایی از جاروبرقی نمی‌شود. اگر از کیسه های یکبار مصرف استفاده می کنید، کیسه را دور انداخته و یک کیسه جدید در جاروبرقی قرار دهید.

فراموش نکنید که فیلتر هوای جاروبرقی یا جارو شارژی را نیز درآورده و بشویید و پس از خشک شدن، آن را در دستگاه قرار دهید. البته برخی از فیلترها قابل شستشو نیستند، لذا لازم است آنها را تعویض کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها